הסכם קדם נישואין הוא הסכם בין בני זוג, אשר נחתם לפני נישואיהם ופותר סוגיות שונות הקשורות לענייני רכוש ויחסים שאינם רכושיים בין בני זוג, היבטים שונים בחייהם המשותפים.

הסכם זה נחתמים על מנת להגן על עצמם במקרה של ניתוק היחסים, על מנת לצמצם את הנזק האפשרי לכל אחד מבני הזוג. עוד מטרה חשובה בבסיס ההסכם היא מניעת חיכוכים, מריבות וסכסוכים משפטיים ממושכים על חלוקת רכוש במהלך הגירושין.

מהן הדרישות להסכם נישואין?

  1. ההסכם עצמו וגם שינוים בו אמורים להיות בכתב.
  2. על ההסכם הנישואין צריכים לחתום שני הצדדים.
  3. יש לאשר את ההסכם הנישואין בהרשות המוסמכת.

מה נכלול בהסכם קדם נישואין?

להסכם הנישואין אין סטנדרטים ספציפיים ובני הזוג יכולים לערוך אותו בהתאם להעדפותיהם, להסדיר את הנושאים שהם רואים נחוצים במסגרת מערכת היחסים שלהם. לדוגמא, השתתפות בני הזוג בחידוש התקציב המשפחתי, זכויות, חובות, יחסי ממון ורכוש, מזונות. בהסכם ניתן להסדיר סוגיות שונות במקרה של גירושין, במקרה של סירוב לתת גט.

הסכם הכולל התייחסות לענייני רכוש

אם ההסכם כולל התייחסות לענייני רכוש, כדי לתת תוקף משפטי להסכם, יש לאשר את ההסכם על ידי הרשות המוסמכת. אם ההסכם נחתם לאחר התקשרות הנישואין, זוג מחייב לאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה או בבית משפט דתי שבסמכותו נישואין וגירושין.

אם החוזה נחתם לפני נישואין, יש לאשר את הסכם על ידי הנוטריון או במרשם הנישואין.

הסכם שלא כולל התייחסות לענייני רכוש וכספים

אם ההסכם לא מתייחס לענייני רכוש, צדדים לא חייבים לאשר אותו אצל רשות המוסמכת.

בכל מקרה מומלץ לאשר ההסכם בפני אחד הגורמים.

גם תמיד רצוי לאשר את הסכם הממון בפני נוטריון שהוא גם עו"ד לענייני משפחה שיכול גם לייעץ את הצדדים.

האם ניתן לערער?

אפשר לערער על החלטה לא לאשר את ההסכם קדם הנישואין.

אם ההסכם אינה הוגנת וחד-צדדית, בית המשפט לענייני משפחה ינסה לבחון את ההסכם ולוודא כי החותמים מבינים את משמעותו. חוזה נישואין שנרקם באופן לא הוגן מגדיל את הסיכוי בעתיד לערער על תוקפו ולנסות לבטל אותו. בתהליך אישור הסכם הנישואין, בית המשפט נוזף בצדדים אם ההסכם הנטען אינו עומד בעקרונות דיני החוזים.

אם ההסכם לא עומד בקריטריונים, צדדים יכולים לשנות אותו, למחוק סעיפים או להוסיף משהו. ראוי לציין כי הצדדים יכלים לתום על ההסכם גן אם הוא מפלה ולא סביר, כי קיים חופש החוזה. חשוב שבית המשפט יברר שהצדדים חתמו הסכם חופשית מרצון והבנה את תוצאותיו.

אם מסיבה כלשהי לא סיכמתם הסכם ממון לפני החתונה, הרי שלא מאוחר לעשות זאת גם לאחר החתונה, ואם אינך מתחתן בפעם הראשונה (זהו מצב קשה עוד יותר, מכיוון שאתה צריך להסדיר נושאי רכוש גם בנישואין הקודמים וגם בחדשים), כדאי לערוך הסכם הנישואין.

עשוי לעניין אותך: מתי נדרש הסכם ממון?

דיני משפחה

מאמרים ומידע נוסף

קבלת מעמד לאחר שנדחה פעמים רבות

מדובר באדם אשר נמצא בארץ באופן בלתי חוקי (לסירוגין) מזה 20 שנה. הוא ניסה לקבל אשרה באמצעות אין ספור בקשות שנדחו פעם אחר פעם, בין היתר, בקשת פליטות, בקשה הומניטרית, ואף…

קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואין

חישוב תשלום ימי חג

זכויות עובדת בהריון

בית דין רבני או בית המשפט לענייני משפחה - מה עדיף?

קבלת מעמד של הורה לחייל ישראלי, בקשה הומניטרית